Peste 800 de participanți au luat startul la Azuga Trail Race și Sorica Sunset Vertical.

Azuga Trail Race a devenit deja o tradiție pentru județul Prahova, devenind unul dintre evenimentele etalon desfășurate de-a lungul anului. Azuga Trail Race nu este doar despre sport, este despre bucuria mișcării în aer liber și posibilitatea de a explora la pas Munții Baiului. Tocmai de aceea evenimentul este dedicat atât profesioniștilor cât și amatorilor.

Numărul mare de înscrieri i-a determinat pe organizatori să suplimenteze locurile anul acesta. Evenimentul, ce a ținut două zile, a început cu Sorica Sunset Vertical și după cum îi spune și numele, a fost o cursă desfășurată pe timp de noapte pe un traseu iluminat artificial, amenajat pe pârtia de schi Sorica. A fost o încălzire perfectă pentru cele 3 curse de duminică din cadrul Azuga Trail Race. La Sorica Sunset Vertical au participat 109 de alergători, cursa fiind câștigată de

1.    Paul Pepene, LOCUL I

2.    Viorel Pălici, LOCUL II

3.    Gyorgy Szabolcs Istvan, LOCUL III

Duminică de dimineață participanții s-au angrenat în cursele de pe unul dintre cele 3 trasee propuse de organizatori:

·       L31 DYNAFIT

·       M20 Compressport

·       S13 Garmin.

Traseul propus în cursa L31 DYNAFIT este cel mai dificil și mai complex traseu dintre cele 3 propuse de organizatori. Se desfășoară pe o distanță de 31.8 km și 2190 m diferență de nivel. Traseul propune alergare pe 3 km de astfalt, 10 km drum forestier, 16 km potecă de munte și 2 km creastă alpină. Traseul a fost parcurs în cel mai scurt  timp în 02:52:59 iar cel mai lung timp a fost 03:55:02. Câștigătorul cursei a fost

1.    Preda Andrei Gabriel, Locul I

2.    Samuel Lungu, locul II

3.    Cristian Han, locul III

Cel de-al doilea traseu este denumit M20 Compressport și propune participanților o cursă de 20 km cu 1330 m diferență de nivel în care se aleargă pe 2 km de asfalt, 8 km de drum forestier și 10 km poteca. Cel mai bun timp obținut pe acest traseu a fost de 01:49:33 obținut de câștigătorul cursei

1.    Viorel Pălici, Locul I

2.    Marius Ionescu, Locul II

3.    Gyorgy Szabolcs Istvan, Locul III

Ultimul traseu M13 Garmin este și cel mai ușor dintre toate, fiind accesibil și celor mai puțini experimentați. Traseul lung de 13.7 km, propune 3 km de alergat pe asfalt, 6 km de drum forestier și 4 km de potecă pe o diferență de nivel de 920 m. Cel mai bun timp pe acest traseu a fost obținut de câștigătorul probei Paul Pepene care a completat cursa în 00:59:36. Acesta a împărțit podiumul cu Valentin Stanciu și Claudiu Toma.