Gabriel Văcărescu, vicecampion național la heptatlon, categoria sub 18 ani.

Dacă a fost weekend, a fost prilej de noi provocări pentru sportivii și antrenorii de la CSS “Constantin Istrati”. În acest final de săptămână a fost rândul sportivilor care au participat la Campionatul Național, desfășurat în Sala “Ioan Soter”, cu probe combinate.

Sportivul Gabriel Văcărescu a reușit să acumuleze 4113 puncte după cele 7 probe ale concursului de heptatlon, asigurându-și astfel medalia de argint. De asemenea atletul pregătit de Mihaela Marin și-a stabilit un nou record personal la 3 dintre probe: 60 m. garduri - 8,7 sec, săritura în lungime - 6.56m și proba de 60 m - 7,28 sec.

Tot în acest weekend, Anofița Mocanu a câștigat titlul de campioană națională la aruncarea greutății iar Ștefan Gagiu s-a clasat pe locul 4 la proba de heptatlon, categoria sub 20. Ambii sportivi sunt antrenați de doamna Jenica Bran.â