Weekend plin de fotbal în Cupa României. Iată rezumatul celor mai tari meciuri din Turul II.

Pentru iubitorii de fotbal, Cupa României este competiția de suflet, ocazia perfectă de a colinda județul și a vedea la treabă echipele favorite. Turul II al Cupei a pus față în față echipe din ligi diferite și a propus întâlniri interesante și inedite. Iată cum s-au desfășurat câteva din cele mai interesante partide din acest weekend:

Prahova Tinosu - CS Șirna Varnița

Nu întâmplător am ales să începem cu acest meci, acesta fiind un derby local cu mulți ani de tradiție. Rivalele, care se cunosc foarte bine din campionatul intern, s-au întâlnit duminică în Cupă. Ambele echipe, aflate în Superliga B1 seria Vest, s-au întâlnit pentru a doua oară în sezonul actual. La fel ca în meciul de campionat, jucat în 2022 și de această dată CS Șirna Varnița s-a impus într-o manieră clară.

Ca la orice întâlnire dintre cele două, tribuna stadionului a fost plină și multă altă lume a stat în jurul terenului pentru a urmări partida, într-o atmosferă care ne arată din nou pasiunea care se investește în fotbal, chiar și în ligile inferioare. Din păcate pentru fanii echipei din Tinosu, Șirna Vranița nu a dat nici o șansă gazdelor, câștigând cu 3-0. Și mai dezamăgitor pentru fanii gazdelor este că Prahova Tinosu nu a avut nici măcar o șansă de gol în cele 90 de minute de joc.

AS Olimpia Comarnic - Voința Adunați

Cu tribuna stadionului plină și cu sprijinul exemplar al fanilor, Olimpia Comarnic a reușit să se califice fără prea mari probleme în turul următor. Comărnicenii au dominat partida și au avut multe ocazii de gol, reușind să marcheze de două ori.

Meciul a fost rezolvat de comărniceni în repriza secundă, golurile marcate de Laurențiu Filote și Mihai Spurcaciu aducând "alb-albaștrilor" victoria cu 2-0 și calificarea în turul următor.

Progresul Aluniș - Viitorul Cosminele

Cu siguranță cel mai dramatic meci din acest weekend a fost cel disputat între aceste două echipe. Oaspeții au fost cu un picior în turul III al competiției, însă insistența jucătorilor de la Progresul Aluniș a fost răsplătită cu un gol salvator.

Marian Moro a deschis scorul în minutul 15' din lovitură liberă și părea că acest gol ar fi fost suficient pentru a aduce calificarea, însă Progresul Aluniș a înscris golul egalării în minutul 90'. Atât în minutul 90+4 cât și în minutul 115' oaspeții au ratat două ocazii mari. Ajunși la loviturile de departajare, jucătorii din Aluniș s-au dovedit mai puternici din punct de vedere mental și au obținut calificarea cu scorul de 5-3.

După acest weekend plin de fotbal, echipele câștigătoare așteaptă tragerea la sorți pentru turul următor.

Au existat însă și momente neplăcute, când echipa Viitorul Fulga a pierdut la "masa verde", după ce nu a putut asigura asistența medicală la meciul cu Olimpia Cireșanu. Iată rezultatele complete ale meciurilor echipelor prahovene, din turul II al Cupei României: